Odkryj tajemnice przeszłości
Ta trasa to nie tylko przewodnik turystyczny po jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie, ale także rzetelne źródło wiedzy na temat historii polskich Żydów, oraz podróż w przeszłość, która pozwoli Państwu prześledzić wraz z nami, jakie zmiany zaszły i nadal zachodzą na obszarze łódzkiej nekropolii.
Trasę wzdłuż zabytkowych macew zaprojektowaliśmy w oparciu o sugestie i wiedzę Joanny Podolskiej – uznanej badaczki, dziennikarki i znawczyni tematyki żydowskiej po 1939 roku, a także pamięci i post-pamięci Zagłady – której zawdzięczamy merytoryczne opracowanie projektu, i która każdą wybraną przez siebie reprezentatywną część cmentarza, opatrzyła autorskim komentarzem.
Multimedia i nawigacja
Dzięki zamieszczonym w interfejsie aplikacji multimediom będą mieli Państwo okazję posłuchać i zaobserwować, jakie sekrety skrywa to miejsce. Na tym jednak nie poprzestajemy. Tropiciel za pomocą systemu nawigacji GPS wyznaczy ścieżkę do wszystkich uwzględnionych w naszym programie punktów, aby mogli Państwo w łatwy sposób dotrzeć do obiektów architektury sakralnej, będących przedmiotem omówienia Joanny Podolskiej.
Cmentarz żydowski jest przestrzenią wypełnioną nostalgią, magnetyzującą swoim pięknem, zderzeniem starego z nowym, oraz przyciągającym co roku rzesze turystów, pragnących poznać jego tajemnice. Dzięki Tropicielowi ta wędrówka jest prostsza, ale nie mniej fascynująca. Zachęcamy, by wybrali się w nią Państwo razem z nami.
Dostęp do przewodnika jest płatny, a jego cena wynosi 13,99 zł.
Zawartość przewodnika
- Główna brama wjazdowa
- Dom Przedpogrzebowy
- Pomnik ofiar łódzkiego getta
- Kwatera choleryczna
- Grobowiec rabina Majzla
- Mur tablic pamiątkowych
- Grób Bronisławy „Rotsztatówny” Srebrnogórowej
- Grobowiec Salomona Szyka
- Pomnik Hermana i Miny Konstadtów
- Mauzoleum Izraela Poznańskiego
- Grób Ślepego Maksa
- Grób Dawida Sierakowiaka
- Kwatery kobiece
- Niezwykłe kontrasty
- Grób Berty i Józefa Abów
- Grobowiec Teresy i Markusa Silbersteinów
- Złamane drzewo
- Pole gettowe